Blog

24. 10. 2017
vložil/a Petr Koch

Pohrdání – nejspolehlivější indikátor rozvodu

Dr. John Gottman je proslulý tím, že během chvilky dokáže předpovědět rozvod až s 91% úspěšností. Na základě pozorování hádek tisíců párů v Laboratoři lásky určil několik negativních komunikačních vzorců, které bývají indikátorem rozvodu – nazval je Čtyři jezdci apokalypsy (kritika, pohrdání, defenzivnost a zazdívání – více informací najdete v krátkém videu zde).

Nejdestruktivnější z nich je pohrdání, protože druhému sděluje: „Jsem lepší než ty, nerespektuji tě.“. Dokonce je tak destruktivní, že má negativní vliv přímo na zdraví – studie ukázaly, že partneři, kteří sebou navzájem pohrdají, jsou prokazatelně náchylnější k infekčním chorobám.

Cílem pohrdání je vyvolat v druhém člověku pocit, že je k ničemu, že je neschopný. Nejčastěji mívá pohrdání formu neuctivého, nezdvořilého chování nebo sarkastického vysmívání. Ale pohrdavý je i nepřátelský humor, nadávky, parodování a/nebo řeč těla jako např. oči v sloup nebo ušklíbání.

Dr. Gottman v knize Sedm principů spokojeného manželství k tématu pohrdání píše:

„Když ve vztahu začne převládat pohrdání, partneři mají tendenci úplně zapomínat na pozitivní stránky svého protějšku, minimálně po dobu, kdy jsou naštvaní. Nevzpomenou si na jedinou pozitivní vlastnost nebo skutek. Právě kvůli tomuto okamžitému úpadku obdivu by se mělo pohrdání z partnerských interakcí úplně zakázat. Pohrdání totiž nahlodává pouto, které pár bezpečně drží pohromadě. Budovat vzájemné spojení, když ve vztahu chybí respekt, to prostě není možné.“

Jak pohrdání vypadá?

S pohrdáním mezi partnery jsme se už na seminářích několikrát setkali a vy jistě také – je na první pohled patrné. Pár s pohrdavou komunikací kolem sebe šíří většinou i nepříjemnou atmosféru. Modelová situace by mohla vypadat asi takto:

 

On: (oči v sloup) Pane bože, tys to zas popletla. Vždyť to místo se jmenuje úplně jinak. Já to nechápu, ty si nedokážeš zapamatovat vůbec nic…

Ona: Prosím tě vždyť o detaily přece nejde.

On: Tak buď to říkej pořádně nebo vůbec. Tvoje vyprávění pak nemá hlavu ani patu.

Ona: Myslela jsem, že přesný název na tom není tak důležitý.

On: Aha, ty jsi zase myslela, tak to pardon… (ušklíbne se)

Ona: Hele, přestaň ze mě dělat blbce, nikomu jinýmu to nevadí, jenom tobě.

On: To ani nemusím, blbce ze sebe úspěšně děláš ty sama….

 

Lék na pohrdání

Dobrá zpráva: negativní vzorce chování se dají změnit a „opravit“. Dokud není pozdě, dá se spirála roztočená pohrdáním zastavit a vývoj zvrátit k lepšímu. Nejúčinnějším lékem na pohrdání je budování laskavosti a obdivu.

V souvislosti s tím přišel John Gottman na dobrý „test aktuálního stavu“ a současně i pomocný nástroj – nejlepší je zeptat se partnerů na společnou minulost. Jak se seznámili? Co je na tom druhém zaujalo, co se jim líbilo?

Pokud vztah prochází krizí, ani jeden z partnerů se při vyprávění o současných záležitostech pravděpodobně nebude vyjadřovat moc pochvalně ani pozitivně. Ale vyprávění o šťastných událostech z počátku jejich vztahu partnerům pomáhá znovu navázat spojení.

Jestliže pár dokáže znovu oživit vzájemné sympatie a obdiv, budou pak zřejmě i daleko ochotnější řešit problémy týmově, čímž bude dále narůstat pocit spojení.

Když začnou lidé vyprávět, jak se seznámili, jak byl partner vtipný nebo manželka atraktivní, zahlédnete často aspoň jiskřičku naděje, s níž se dá dál pracovat.

V průběhu času, když se přestaneme „propojovat“ automaticky jako na začátku vztahu, může se pod vlivem narůstající frustrace stát, že začneme sledovat partnera „tunelovou“ optikou a všímáme si jen toho, co je špatně. Pozitiva „nevidíme“, nevnímáme. To ale rozhodně neznamená, že žádná nemá.

Jediná cesta je podle dr. Gottmana začít pěstovat obdiv vědomě a usilovat o laskavé chování. Obdiv a vzájemné sympatie dokáže velmi dobře rozdmýchat plamínky nebo dokonce jen uhlíky přátelství, které i po letech bolesti a převládání negativních pocitů ve vztahu zbývají.

 

Metoda „růžových brýlí“

Recept Johna Gottmana zní: dívejte se na partnera přes růžové brýle. To znamená, že místo toho, abyste se snažili svého partnera načapat, jak dělá něco špatně, budete se snažit pátrat po tom, co se mu povedlo a oceníte to. I kdyby to měly být jen drobnosti.

…Dnes máš pěkný účes, sluší ti to… Díky, že jsi mi koupila k večeři pivo… Díky, že jsi vyluxoval, aniž bych tě o to žádala… atd.

 

Vůbec jen rozpoznat, že se vás problém pohrdání týká, je první krok k úspěchu. Pokud budete potřebovat další inspiraci nebo vás zajímá, čeho se vyvarovat a jak, a na co je naopak dobré se více soustředit, navštivte některý z našich přátelských večerů nebo víkendových seminářů.


Starší příspěvky:

Třetí princip: Vstřícnost – cesta k blízkosti a intimitě

Začněme otázkou: Kdy máme pocit, že je nám partner blízký? když cítíme, že nás vyslyší a pochopí naše slova, aniž by nám h
Čtěte více

Partnerství jako „drama“

Jak to u vás je? Představuje vaše partnerství převážně scénu divadelního dramatu nebo obraz poklidné a slunečné pláže? Čím v part
Čtěte více

Vytvářejte společný smysl

Společný smysl je podle Johna Gottmana pomyslnou střechou domu funkčního vztahu, sedmým principem. Velmi krásně to také vyjadřuje tento slav
Čtěte více

Magických 6 hodin týdně

Jak vnést smysluplnou výživu do vztahu pravidelně v každodenním životě? Jak se liší páry, které zaznamenávají pozitivní pokrok v partne
Čtěte více

5 klíčů pro láskyplný prostor ve vztahu

Jakou kvalitu má pomyslný prostor ve vašem vztahu, mezi vámi a partnerem? Je otevřený, volný, svobodný, plný důvěry, lehkosti a humoru, vy�
Čtěte více