Kde se vzal pojem MAPY LÁSKY? Proč právě tento princip tvoří naprostý základ šťastného dlouhodobého vztahu? Co je tajemstvím desítky let trvajících partnerství?
Ve škole dostáváme široké spektrum informací, ale když přijde na mezilidské vztahy, býváme v reálném životě často „na propadnutí“. Jak z toho ven?
Je to trošku paradox – vztahy, součást naší každodennosti, základ rodiny i domova, by nejspíš většina z nás posadila na první příčky životních priorit, ale víme o nich tak málo. Předpokládáme, že poběží dobře tak nějak samy od sebe. Našimi vzory byli, přiznejme si, většinou ne příliš úspěšní rodiče, případně další příbuzní a známí, a v notné míře nás ovlivnila také média a filmy se svými happy endy, které přidaly navíc notnou dávku sladkých iluzí, ale už nějak pozapomněly na ten pomyslný návod – jak to proboha udělali, že žili ŠŤASTNĚ až do smrti?
Od diamantové svatby k „jepičím“ vztahům
Dříve to bývalo trochu jinak. Generace našich prarodičů ještě nezřídka slavila stříbrné, zlaté, diamantové svatby. Desetiletí strávená spolu ve více méně stále harmonickém soužití nebyla výjimkou (i když i to je téma k diskuzi). Dnes trháme rekordy spíše na opačné straně pomyslného žebříčku. Rozvodovost již dávno přesáhla nadpoloviční většinu a stále roste. Jakoby se dlouhodobé partnerství stávalo novodobou výzvou. Mnoho z nás po něm touží, ale málokdo jej skutečně žije.
Ano, některá z dlouhých manželství jsou zajisté výsledkem vytrvalosti, tvrdohlavosti, rezignace či strachu ze změny.
Zbývající desítky let trvající spokojená manželství však nevydržela proto, že v nich neexistovaly konflikty, díky vášnivému sexuálnímu životu, ani proto, že manželé měli zrovna štěstí. Vztah přetrval, protože měli jeden druhého rádi a dobře se znali. Základem bylo silné přátelství.
A co je hlavní ingrediencí takového přátelství? Dobrá znalost jeden druhého.
Načrtněme partnerovi svůj svět
Hlavním úkolem páru (nejen) v začátku jejich vztahu je jeden druhého dobře poznat. Věřte, že vždy je a bude existovat něco, co o svém partnerovi ještě nevíte. Jinak řečeno – vždy můžete svého partnera poznat lépe.
John Gottman používá pro vzájemné poznání symbolický pojem mapy lásky, které můžeme pomyslně rozvíjet prozkoumáváním našich vnitřních světů. Ty jsou samozřejmě velmi složité a zahrnují vzpomínky na minulost, podrobnosti současného života i naděje do budoucnosti. Obsahují naše nejhlubší obavy a nejvelkolepější sny. Mapa, kterou svému partnerovi poskytujeme je více či méně stále jen hrubým náčrtem tužkou, ale i tak je nadmíru důležitá.
Dobře prozkoumané mapy lásky jsou pomyslným základním stavebním kamenem spokojeného vztahu.
Podrobná mapa lépe naviguje
Úkolem párů, jejichž vztah právě začíná, je vědomě do této mapy přidávat detaily. Mapa potřebuje měřítko, směr, legendu. Během celého života budete neustále přidávat mezníky, strukturu, barvu. Podrobná mapa lásky vám pomáhá získat správnou perspektivu v případech zvratů a problémů, které manželství nezbytně přináší. Je nesmírně důležité, aby partneři tento úkol upřednostnili již v raných fázích vztahu. John Gottman v knize Sedm principů spokojeného manželství uvádí: „Pokud vaše manželství nezačne hlubokým vzájemným poznáním, snadno ztratíte cestu, až ve vašem životě nastanou náhlé a dramatické změny.“
Mapou vlastního života to začíná
Takové náhlé a dramatické změny nastávat budou a pravděpodobně již nastaly. Než na sebe tento závazek převezmete, jako první krok k utváření map lásky pro váš vzájemný vztah je ideální vytvořit si mapu vašeho vlastního života. Vzpomeňte si na zvraty, důležité momenty a těžkosti ve vašem životě. Zapište si je nebo nakreslete skutečnou mapu. Jaká byla vaše cesta až sem? Kdy byla snadná? Kde se vyskytla strmá stoupání a suché pouště? Nic nenahradí důkladnou znalost vašeho vlastního příběhu. S tím vám může pomoci vyškolený terapeut, ale zrovna tak vám pomůže, když si povedete deník. Je jedno, jakým způsobem toho dosáhnete. Důležité je, abyste od svého nového partnera neočekávali, že bude odpovědí na všechny otázky, které jste si kdy v životě kladli – ať již vědomě či nevědomě.
Naučme se ptát.
Dotazování je nejlepším způsobem, jak dosáhnout přátelství mezi partnery. Skvělým pomocníkem, nejen pro nové páry, jsou sady koučovacích karet. Vytvářejí příležitost blíže prozkoumat oblasti, které v počátečních fázích nového vztahu, nebo dokonce ve stresujících situacích v průběhu plánování svatby, nemusí přijít na mysl. Například balíček 52 otázek před manželstvím a společným soužitím zahrnuje mimo jiné i následující otázky:
- V jakých situacích fungujete dobře jako tým?
- V čem byste se mohli zdokonalit?
- Čím se tento vztah liší od těch, které se nevydařily?
- Jaké jsou vaše hlavní strategie pro zvládání náročných finančních situací?
- Jak rozhodnete o tom, za jaké domácí práce bude který z vás zodpovědný?
Nejspíš na takové otázky ani nebudete znát odpověď, pokud a dokud se vás na ně někdo nezeptá. Zvykněte si ptát se. Otevřené otázky, na které nelze odpovědět jednoduše ano nebo ne, jsou důležité. Stejně tak otázky orientované na podrobnosti mohou vést k vyprávění a novým objevům:
- Kdo byl v dětství vašim nejlepším přítelem?
- Jaká byla vaše nejoblíbenější dovolená?
- Jaký druh knih čtete nejraději?
- Máte nějaké tajné ambice? Jaké?
Pomoci vám může také balíček karet – Mapy Lásky a „Otevřené“ otázky. Kladení otázek a vyprávění doplňuje detaily do jednoduchého náčrtu mapy, kterou jste dostali. S většími podrobnostmi v mapě, získáte lepší představu o tom, na jakou cestu se vydáváte. V raných fázích vztahu je snadné ztratit ze zřetele dlouhodobou trať, protože právě teď se vše zdá být tak úžasné. Vzájemné poznávání by proto mělo být tou nejvyšší prioritou.
Poznávání nikdy nekončí
Vše se neustále mění, stejně tak naše názory, postoje, touhy a cíle. Můžeme mít pocit, že partnera dobře známe, protože jsme na začátku důkladně prozkoumali jeho svět. Naše informace však mohou dávno pozbýt platnosti, aniž si toho všimneme. To, co považujeme za znalost partnera, se může nenápadně stát systémem domněnek o tom, kdo je a co prožívá.
Vzájemné poznávání je tedy nikdy nekončící cestou, jelikož i my jsme každý den někdo trošku jiný.
Čím více o sobě víme, tím větší porozumění mezi námi panuje, tím lépe chápeme naše postoje, reakce, potřeby a tím méně prostoru vzniká pro domněnky a virtuální realitu naší mysli. Roste respekt a obdiv k partnerovi a je prohlubováno přátelství, intimita a blízkost.
Tak tedy šťastnou cestu!
Zach Brittle, Lucie Němcová